понеділок, 1 травня 2023 р.

༄140 років від народження Ярослава Гашека༄

 


 Ярослав Гашек — чеський письменник-сатирик, анархіст, драматург, фейлетоніст, журналіст Народився 30 квітня 1883 року в Празі в небагатій сім’ї. Батько його був вчителем в гімназії, дитинство  минуло в нужді. Коли йому було 13, батька не стало. 

За участь в різних демонстраціях Ярослав був виключений з гімназії і продовжив навчання в Торговій академії. Через норовитість і погану адаптацію до умов, він не затримувався довго на одному місці. 

У 18 років він вже друкувався і мав успіх у читачів. Перша його робота була надрукована в січні 1901 року в газеті «Народні лісти». Після училища він працював в одному банківському відділенні, паралельно друкуючи в журналі «Світ тварин». Через кілька років він уже був редактором анархічного журналу «Комуна». 

У лютому 1915 року він був покликаний в австро-угорську армію. Там він ухилявся від служби, щоб більше часу проводити за написанням віршів та прози. У вересні того ж року він здався в полон до росіян. У 1916 році він вступив в чеський полк в Росії, де значився писарем. 

У 1918 році він вступив в РКП (б). Гашек співпрацював з багатьма московськими газетами політичної тематики. Він дослужився до партійного лідера в політвідділі 5-ї армії Східного фронту. В цей же період він редагував революційні видання. У 1920 році за рішенням ЦК РКП (б) він зі своєю другою дружиною був направлений в Чехославаччину. У Празі багато старих друзів відвернулися від нього, а в газетах про нього писали як про зрадника.       

Залишившись без засобів до існування, він став випускати перші гуморески і друкуватися в комуністичних газетах. Здоров’я письменника погіршувалося через перенесений в Росії тиф. З 1921 року він жив в Ліпніці і працював над твором про солдата Швейка. У листопаді 1922 року Гашек нарешті придбав власний будинок. Але здоров’я його погіршувалося. Часто через болі доводилося переривати роботу. Однак Гашек трудився до кінця. Останній раз він диктував Швейка всього за 5 днів до власної смерті. 3 січня 1923 році він підписав заповіт і заявив, що «Швейк тяжко помирає». 3 січня 1923 року Ярослав Гашек помер.                                                         




                                                                       

Немає коментарів:

Дописати коментар

День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років

  29 травня минулого року Верховна Рада України Законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» ...